Viime vuosikymmenien lääketieteellisen kehityksen ansiosta taittovirheleikkaus laserilla on monelle asiakkaalle erinomainen vaihtoehto näön korjaamiseen. Alconin uusimmalla WaveLight® Refractive Suite -laserleikkausyksiköllä voidaan korjata silmien taittovirheet, kuten liki- ja kauko- ja hajataitteisuutta.
Likitaitteisuutta on mahdollista korjata -14 dioptriaan ja kaukotaitteisuutta +6 dioptriaan asti. Hajataitteisuuden korjaamisessa liikutaan alueella + 6 ja - 6 dioptriaa. Näistä arvoista poikkeavat korjausvaihtoehdot käydään läpi tapauskohtaisesti. Lue lisää silmän taittoviheistä.
Esteenä taittovirheen laserleikkaukselle ovat seuraavat asiat:
Yllä olevat asiat ovat suuntaa antavia yleisiä ohjeita. Pihlajalinna Laser Tilkan optikot käyvät aina yksilöllisesti jokaisen asiakkaan kanssa läpi kaikki leikkaukseen vaikuttavat tekijät. Tule keskustelemaan Pihlajalinna Laser Tilkan optikoiden kanssa omasta tilanteestasi ja haaveistasi päästä eroon silmälaseista.
Voit myös lähettää suoraan optikoille kysymyksiä ja ajatuksiasi silmän taittovirheleikkauksista osoitteeseen optikko@pihlajalinna.fi tai varaa aika ilmaiseen optikon esitutkimukseen
Varaa aika puhelimitse Pihlajalinna Laser Tilkkaan numerosta 010 312 110.