Yleislääkärin vastaanotolle voi tulla minkä tahansa vaivan takia. Yleislääkärit ovat erikoistuneet yleisimpiin sairauksiin, kuten tuki- ja liikuntaelimistön sekä sydän- ja verenkiertoelimistön sairauksien hoitoon.
Olen kliinisen neurofysiologian erikoislääkäri ja erityisosaamistani ovat ENMG- eli hermoratatutkimukset, joita teen sekä Oulun yliopistollisessa sairaalassa että yksityispuolella. Toteutan tutkimuksen lähetteen(suositeltava) ja alkuhaastattelun perusteella. Lisäksi toimin ajoittain yleislääkärinä, jolloin hoidan laajalti erilaisia, niin akuutteja, kuin myös pitkäkestoisia sairauksia kaikenikäisillä huomioiden potilaan kokonaisuutena kuunnellen ja keskustellen, jotta yhdessä pääsemme lopputulokseen, joka on kokonaisuus huomioon ottaen paras mahdollinen.
Aikaisemman koulutukseni vuoksi tekniikka on edelleen lähellä sydäntäni ja tavoitteenani olisikin tulevaisuudessa päästä tekemään erilaisia lääketieteen tekniikan sovellutuksia. Harrastusteni vuoksi myös fysiatria ja liikuntalääketiede kiinnostavat minua myös kovasti. Lisäksi toimin myös tutkijana Oulun yliopistossa vetäen omaa uniapneaa tutkivaa ryhmää. Myös eri aivosairauksien, kuten epilepsian, narkolepsian, dementian ja normaalin unen aiheuttamat muutokset normaalissa aivotoiminnassa on kiinnostukseni kohteena. Tutkimuksissamme hyödynnämme nopeaa toiminnallista magneettikuvantamista (fMRI), yhdistettynä aivosähkökäyrään (EEG) ja lähi-infrapunaspektroskopiaa (NIRS). Olen julkaissut yli 20 vertaisarvioitua artikkelia eri kansainvälisissä tieteellisissä julkaisusarjoissa.
Kliinisen neurofysiologian erikoislääkäri
Yleislääkäri