Iikka Järvinen — Pihlajalinna

Iikka Järvinen

Yleislääkäri

Yleislääkärin vastaanotolle voi tulla minkä tahansa vaivan takia. Yleislääkärit ovat erikoistuneet yleisimpiin sairauksiin, kuten tuki- ja liikuntaelimistön sekä sydän- ja verenkiertoelimistön sairauksien hoitoon.

Verisuonikirurgi

Verisuonikirurgian erikoislääkärin alaan kuuluu kallon ja sydämen ulkopuolisten verisuonisairauksien diagnostiikka, hoito ja ennaltaehkäisy.

Olen verisuonikirurgi ja yleislääkäri. Toimin päätoimisesti HUS:n verisuonikirurgian klinikassa erikoislääkärinä, ja minulla on tämän lisäksi pitkä kokemus yleislääkäriluontoisesta päivystystoiminnasta. Olet tervetullut vastaanotolleni missä tahansa verisuonikirurgisessa tai yleislääketieteellisessä vaivassa.

Pihlajalinnan Pikku-Huopalahden toimipisteessä pidän verisuonikirurgin vastaanottoa, ja siellä onnistuvat esimerkiksi alaraajojen erilaisten vaivojen, kuten suonikohjujen tai tukkivan valtimotaudin tutkimukset. Pikku-Huopalahdessa teen myös pintalaskimovajaatoiminnan (eli suonikohjujen) toimenpiteitä. 

Työskentelen lisäksi Pihlajalinna Dextran yleislääkäripäivystyksessä. Otathan huomioon, että verisuonikirurgisten vaivojen selvittely ja tutkiminen vaatii erityisesti Pikku-Huopalahden tilat. Olet tervetullut Dextran vastaanotolleni missä tahansa päivystyksellisessä yleislääketieteellisessä vaivassa. Teen mielelläni siellä pienkirurgisia toimenpiteitä. 

Erikoistumisalat ja tehtävät:

Verisuonikirurgian erikoislääkäri

Yleislääkäri

Lapsipotilaat:
Hoidan lapsipotilaita
Kielitaito:
suomi, englanti
Toimipisteet:

Pihlajalinna Dextra Munkkivuori

Raumantie 1 a00350 Helsinki

Pihlajalinna Pikku Huopalahti

Puutarhurinkuja 200300 Helsinki