Pihlajalinna myy kaksi asumispalveluyksikköä Laihialla Mehiläiselle

Lehdistötiedote 5.8.2025 klo 8.00

Ikäihmisten ympärivuorokautisen asumispalveluyksikkö Marjapihlaja ja kehitysvammaisten asumispalveluyksikkö Isootupa siirtyvät Mehiläisen omistukseen liiketoimintakaupalla. Yksiköt ovat osa Pihlajalinnan tytäryhtiötä Laihian Hyvinvointia. Kaupan täytäntöönpanon arvioitu ajankohta on maanantai 1.9.2025, jonka jälkeen toimipisteiden työntekijät ovat uuden omistajan palveluksessa.

Liiketoimintakauppa koskee noin 90 työntekijää, joilla on voimassa oleva toistaiseksi tai määräaikainen työsuhde. He siirtyvät Mehiläisen palvelukseen niin sanottuina vanhoina työntekijöinä.

Marjapihlajassa on 65 asiakaspaikkaa ja Isootuvassa 18 asiakaspaikkaa. Yksiköiden asukkaille tuotetaan kaupan jälkeen samaa laadukasta asumispalvelua kuin tähänkin asti.

Laihialla sijaitsevien asumisyksikkö Toiskan ja keittiötoiminnan palvelutuotanto jatkuvat osana Pihlajalinnaa, eikä kauppa koske näitä toimintoja tai Laihian Hyvinvoinnin yleishallinnon työntekijöitä.

Lisätiedot:

Hanna Viskari, viestintäpäällikkö, Pihlajalinna
p. 040 837 8403, [email protected]